.

.

2015. szeptember 8., kedd

Death Note by Yuu Solk

Az egyetlen igaz Isten, mi urunk és parancsolónk Kira nevében megnyitom ezen blogbejegyzést.

Mi a bűn és ki a gonosz? Elítélendő-e az, aki a bűnösök felett ítélkezik? Több ezzel kapcsolatos filozófiai kérdés merül fel az anime cselekményében, amivel nem kis gondolkodásra tud kényszeríteni minket. Vajon, ha a Death Note világában élnénk mi L vagy Kira pártján állnánk? Az örök ellentét a jó és a rossz természetesen megjelenik itt is, de nem sablonelemként "nem én vagyok a gonosz, ti vagytok azok, mert gyilkosokat rejtegettek". Tényleg gonosz az, aki gonoszt öl, vagy rá inkább a jók megváltójaként kellene gondolni? Ha lehetséges lenne én a két szemben állónak egyaránt igazat adnék, de nyilván emberéletekről beszélve ez nem lehetséges. Gondoljunk bele, melyiket érdemes védeni az ember életet, vagy az ártatlanok életét?

Most, hogy 43226.-szorra nézem már végig a 37 részt, még mindig a főszereplővel szimpatizálok, pedig ő játssza itt a "gonoszt". A Death Note világában egyszerűen nincs egyértelmű gonosz a szemben álló felek között, az alkotók képesek voltak úgy létrehozni ezt az animét, hogy a néző saját szubjektív értékítélete határozza meg benne az ellenséget. A történetünk egyébként elég egyszerű alapokon nyugszik. Adott egy zseni, aki képes a hagyományos módszerekhez képest extrém hatékonysággal ölni, és ezt a hatalmat a Föld megtisztítására használja. Ezért pedig nyilván a rendőrség üldözőbe veszi. Nincs itt szó egyébről, mint a bűnözőzseni és a nyomozózseni párharcáról. Egyik félnek sincs könnyű dolga, hiszen Kira egy isteni erőt, a halállistát használja és nem hagy nyomot, de L is be van biztosítva, azáltal, hogy egy létfontosságú dolgot, a nevét senki sem ismeri. Igazából nem lepődnék meg, ha L saját maga sem lenne képes megmondani, hogyan hívták eredetileg, hiszen a legjobban felejtéssel harcolhatunk a tudás ellen. Ez a tudás pedig egyenlő az életével, mivel Kirának egyetlen dolog kell a gyilkoláshoz, ez pedig a név.

Természetesen nem az epikus összecsapással indul el a sorozat, szépen lassan végigkövethetjük, ahogy Yagami Light a Ryuk nevű halálisten által ledobott lista segítségével elindul az istenkomplexus felé. Viszont célja elérése érdekében, hogy "az új világ Istenévé válok" beteljesülhessen, L-nek vesznie kell. Itt pedig szépen elindul minden és a végén L már Kira mellett állva azon gondolkodik, hogyan követhette el a gyilkosságokat. Fizikálisan a két zseni egymás mellett tartózkodik már a nap nagy részében, mindegyikük tudja, hogy ki a másik, mégsem tudják legyőzni egymást. Végül egy isten szól közbe és dönti el a harc kimenetelét. Nos innét kezdve a Death Note színvonala nem emelkedik tovább, sajnos, és a lezárás már csak azért kell, hogy lássuk Kira bukását.

Karakterek szempontjából elég jól állunk, persze itt is megkapjuk az általános dolgokat, mint a csendes, megbízható embert vagy az erkölcsös apát. Ettől eltekintve viszont ott a két zseni, akiknek a kitalálásához egy másik zseni is szükséges volt a sorok mögött. Igazából szinte mindegy, hogy van-e körülöttük valaki, mivel két zseni szerepeltetése, abban az esetben ha jók, már garantálja a sikert. Az egyetlen probléma ezzel, hogy a könnyű siker ellenére nagyon nehéz hihető zseni karaktert létrehozni. Itt kettő is sikerült és ők viszik el a hátukon az animét.

Igazából ez az anime olyan híres, hogy keveseknek kell bemutatnom, ezért csak annyit mondok, hogy ha nem láttad, nézd meg. Vétek kihagyni egy ilyen mesterművet. Az összes hibája, amit fel lehet róni neki, hogy nem tudta felülmúlni a sorozat közepén történteket a végéig.

Pontszám: 10/10

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése