.

.

2015. augusztus 8., szombat

Miyazaki Hayao - Chihiro Szellemországban by Mazo

Igen! Egy újabb Miyazaki! Lőjetek le, de szerintem ez az ember minden bejegyzést megér. Kimeríthetetlen témával szolgál számomra és minden héten –akárhányszor is láttam addig az adott filmet –csodálattal tölt el minden pillanata.
Ezúttal a Chihiro című, díjnyertes filmről fogunk beszélni. 2001-ben a japán filmfesztiválon nyerte el a legjobb film díjat, 2002-ben a Berlini fesztivált hódította meg, megkapta az Arany medve díjat, 2003-ban pedig a legjobb animációs filmért járó Oscart zsebelte be. De ez nem minden. Megjelenésétől, 2001. július20-tól 2003-ig nem kevesebb, mint 30 díjat nyert.
A világ elismerte Miyazaki munkásságát, nem véletlenül.
A történet egy 10 éves kislányról szól, aki épp költözik szüleivel együtt. Útjuk során azonban eltévednek és egy kísérteties alagúton áthaladva Szellemországba csöppennek,
pontosabban egy isteni fürdőház közvetlen közelébe, melybe a különböző túlvilági lények felfrissülni és pihenni járnak.
Azonban a lények megjelenése előtt a szülők belekontárkodnak az ott talált temérdek finomságba és „udvariatlanságukért” disznóvá varázsolódnak.
Így kezdődik meg a kis Chihiro „harca” szüleiért, a fürdőház boszorkányával, aki munkába állítja az ember gyereket.
A kislány barátokat szerez és rengeteg érdekességgel találkozik, amik csakis a mi Miyazakink fejéből pattanhat ki, mint az, hogy miképp felejtkezhet el egy ember saját magáról, ha elveszik a nevét…
Chihiro találkozik a boszorkány első szolgálójával is, egy fiúval, aki feltűnően sokat segít neki már az első pillanattól kezdve. Segítségére vannak a kormocskák, meggyűlik a baja egy óriási csecsemővel is. Tehát minden nagyon fantáziadús és lebilincselő.
A rajzok a jól megszokottak, a zenéje lenyűgöző, Hisaishi Joe műve. Bevallom, a film nélkül is nagyon szeretem hallgatni az alkotásait, igazán egyediek és kellemes hangzásúak.
Ami pedig érdekesség, vagy inkább, ami a legjobban megfigyelhető, az a fürdőház boszorkányának külseje. Nem ismerős valahonnan? Mondjuk a Vándorló palota idős Sophie mama karaktere? (persze, az 2004-es kiadású, tehát Jubaba az idősebb karakter) Innen is látható, hogy Miyazaki mennyire ragaszkodik a női karakterekhez, milyen kidolgozást visz véghez, azért, hogy egy idős nő személye ilyen kézzelfogható legyen.
Mint minden Miyazaki film természetesen 10/10 pontot kap, de csak mert többet nem adhatok. Szívem szerint még több és több ilyen filmet szeretnék látni a nagyvilágban, amit az emberek nem csak néznek, de meg is értenek.
Jó szórakozást kívánok hozzá! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése