.

.

2016. július 7., csütörtök

Ao no Kanata no Four Rhythm by Yuu Solk

- Vedd fel a cipődet!
- Oké!
- Kapcsold be rajta a repülés üzemmódot!
- Megvan.
- Most rugaszkodj el szépen, lassan!
- Au...
- A pofára esés később jön, kelj fel és kezd elölről!


És most szálljunk együtt a repülőhalakkal, ahogy ennek a világnak a lakói is teszik. Biztosan nagy népszerűségnek örvendene az, amit ennek az animének a világában találunk. Valahogy kifejlesztettek egy cipőbe rakható antigravitációs technológiát, amivel repülni tud az ember. Az anime készítői viszont nem elégedtek meg ennyivel, ők kitaláltak emellé még egy sportot is. 

Néztem már sport animét és annyira nem volt kibírhatatlan, viszont a sport animék nincsenek egy szinten az Ao no Kanata no Four Rhythmmal. Kiskoromban, mikor a Tsubasa kapitányt adták a tévében, már kialakult bennem egyfajta ellenszenv, de akkoriban még csak a focis animék iránt. Visszagondolva talán emiatt utálom a focit a mai napig :D Évekkel később, mikor az aktuális barátnőm rávett, hogy nézzem meg a Kuroko no Basuke nevezetű csodát, meglepve tapasztaltam, hogy itt is fellelhetőek azok a bizonyos ellenszenves jellemvonások. Valahogy a sportokról szóló animékben állandóan felbukkannak ilyen szuper képességnek beállított dolgok, mint a gyors futás, a magasra ugrás, a jó célzás, az hogy tisztában vannak a pályán lévő összes ember helyzetével... A másik kedvencem, hogy ezeket még képesek nevekkel is illetni, mint sasszem, tigrisrúgás stb. Ilyenkor szoktam fejben megkérdezni az animét, hogy "hallod fiam, fantasy vagy, vagy mi a tököm?" Azért nem ennyire parasztosan, de tényleg fel lehetne tenni ezt a kérdést a műfaj készítőinek. Ha már egyszer a sport  a lényeg, akkor miért kell belevinni egy ennyire eltúlzott elemet, mint a szuper rúgás, ami még a ruhát is letépi az ellenfél kapusáról, vagy a kvantumszámítógépeket megszégyenítő helyzetfelismerés? Nem értem és nem szeretem ezt a műfajt, bár tagadhatatlan, hogy ennek ellenére is élvezem néha. 

Most akkor jön a kérdés, hogy ha már a sport animékben idegesítő fantasy elemekről panaszkodok, akkor miért tartom jónak az Ao no Kanata no Four Rhythmet? Nos, ez a valami két dologban különbözik egy átlag sportanimétől. Az egyik az hogy nem használja a fantasyelemes túlzásokat, persze itt is megvan a névvel ellátott technika, meg az olyan furcsaságok, hogy az ellenfél körül háromszög alakban repkedéssel bekerítjük a másikat, de ez nem ugyanaz. Az itteni, névvel ellátott mozdulatok kb. a pankrátorok mozdulataihoz hasonlatosak. Mindenki látja, hogy az csak egy sima ütés, amit egy jellegzetes mozdulatsorral visz be, mégis nevet adnak neki és misztifikálják ezzel. Az Ao no Kanata no Four Rhythmban ugyanez a helyzet, itt is olyan dolgokat neveznek el, mint a levegőben megfordulás és az ellenség hátbatámadása, nem pedig kezekre húzott repülőcsizma, háttal repülés vagy a jóég tudja, milyen baromság.
A másik dolog pedig, hogy ez egy Fantasy. Nem állítja magáról, hogy egy sportanime, nem is dolgozik azokkal a megszokott elemekkel. Az Ao no Kanata no Four Rhythm fantasyként definiálja magát miközben kijavítja azokat a marhaságokat, amik mára már beleégtek a sportanime műfajába. 

Akinek szándékában áll sport animét nézni, az nyugodtan vágjon bele ebbe, mert ez az anime a normál és a sportanime között félúton helyezkedik el, így jó átmenetet képez. 

Pontszám: 10/9

Kép forrása:aokana.wikia.com

Hasznos linkek:
http://project.isshotosho.info/
http://animeaddicts.hu/news.php?news
http://indavideo.hu/
http://anichart.net/spring
http://myanimelist.net/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése