.

.

2016. június 1., szerda

2016 tél: Dimension W by Yuu Solk

A dimension W egy meglepően jó sci-fi, ahhoz képest, hogy mennyire rossz lehetne.


Egy energiazabáló társadalomban vagyunk, ami feltalálta végtelen energiát, a w dimenzó felfedezése által. Annak, aki nem látott az animéből semmit, most felvázolom egy kicsit. Van a háromdimenziós tér, magasság, hosszúság, mélység, ezeket a koordináta rendszerben x, y és z betűvel jelöljük. A w az a térdimenzionális kiterjedés akar lenni, ami négydimenziós teret hoz létre. Ezt egyébként rosszul ábrázolják az animében. Az opening előtt sok rész elején bejátszák ezt a végtelen energiás szöveget valami fejestől és ott előhoznak egy ábrát is, hogy szemléltessék a w kiterjedés elhelyezkedését. Ők egyszerűen berajzolták az egyik, már létező kiterjedési irány félegyenesének másik oldalára, ezzel tulajdonképpen nem is adtak meg plusz kiterjedést. A fizika vagy matematika tanár kivágná az órájáról azt, aki ekkora marhaságot csinál. A készítők viszont felvállalták, ők nem törődtek azzal, hogy utánanézzenek ennek és mondjuk jó helyre tegyék azt a tengelyt, ha már szemléltetni szeretnék a dolgokat. Meg persze ott van az is, hogy mitől van energia egy plusz térdimenzióban? Én nem vagyok fizikus, de szerintem, ha van is mondjuk extra nullponti energia benne, az nem tenne lehetővé végtelen energiás eszközöket.

Tipikus sci-fi betegség, hogy a készítők nem épp fizikusok, de ez nem rontja el az élményt egy átlag néző számára. A fizikai pontatlanságok ellenére ez egy nagyon jó anime, bőven van mit elgondolkodni az általa felvázolt energiafüggő társadalomról, a folyamatos éhségről, ami az embert egyre komplexebb problémákba vezeti és folyton veszélyesen ismeretlen vizekre kényszeríti. Furcsa is, hogy Mira, a robotlány és főszereplő, emberi viselkedést és gondolkodást kapott, annak ellenére, hogy egy zseni rakta össze. Én a robotot nem úgy képzelném el, hogy emberien viselkedik, hanem vagy rabszolgaként dolgozik helyettem, vagy a fajom feljavított változata lesz. Valahogy nem látom értelmét az emberi robotoknak. Ettől függetlenül Mira még nem lesz rossz, sőt, egy meglehetősen jól összerakott szereplő. Rég láttam már olyan kellemes főszereplőpárost, mint Kyouma és Mirai, akik amúgy teljes ellentétei egymásnak. A modern technológiát utáló férfi egy high-tech robotlánnyal, abszolút jó választás volt.

Lesz részünk egyébként harcban is, nem csak tudományban. Meglehetősen jó harcban ráadásul. Mellette meg ott van az a furcsa titokzatosság, ami körbelengi a főszereplőpárosunkat. Nagyon sok dolgot pakoltak bele és szerencsére nem rontották el, mert lehetne ebből a kombinációból elég sok katasztrófális animét kihozni. El lehetett volna rontani azzal, hogy nem adnak egy nagy összefogó eseményt a végére, vagy túl keveset foglalkoznak a főszereplőnk titokzatosságával, túlzásba viszik a tudományosságot és nem hagynak időt minden másra, vagy semmit se mondanak a tudományos háttérről, és még ezer más mód van ennek a koncepciónak az elrontására. Szerencsénkre nem így lett és a Dimension W az év animéje jelöltjei közé tartozhat.

Pontszám: 10/10

Kép forrása:otakuafterthoughts.com

Hasznos linkek:
http://project.isshotosho.info/
http://animeaddicts.hu/news.php?news
http://indavideo.hu/
http://anichart.net/spring
http://myanimelist.net/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése