.

.

2015. december 3., csütörtök

Kérdések tengere

Egy ideje elindult a Magyar Bloggerek és Blogkedvelők Közössége által szervezett Nap Bloggere kezdeményezés, aminek én is a részesévé váltam. A lényeg az, hogy minden nap van egy blogger, akinek a blogja és maga célkeresztbe kerül és kérdéseket kap. December 2.-án pedig én következtem és kaptam is néhány megválaszolni valót. A dologhoz hozzátéve pedig folytatom Natulcien kezdeményezését és én is belinkelem a kérdezők blogjait. Gondoltam a sok fincsi kérdés mell egy kis reklámmal is megajándékozhatnánk egymást, de lássunk is hozzá.

Emese Bráder-Darai: http://testverkodex.blogspot.hu http://chibimamemanga.blogspot.hu 

Milyen szempont alapján választod ki, hogy éppen milyen animét nézel?


Eddig nagyon bele se gondoltam, hogy mégis mi alapján válogatom össze a nézendő animéket, mert általában csak megtetszett valami, felírtam a listámra, aztán később megnéztem, vagy külön rákerestem egy témára, mint pl.: fiúból lánnyá alakuló szereplős anime, vagy macskafüles csajos anime :D Mióta úgy komolyabban foglalkozom az animékkel már az általam megismert elég hasznos oldalakról szinte minden cím a meglehetősen terjedelmes listámra kerül. Ilyenkor leginkább azt nézem, hogy mi a címe, milyen a rajzolás, mi a téma, de van, amikor ez se garancia arra, hogy olyat találok, amit meg is fogok nézni. Legutóbbi melléfogásom pl. a Dance with Devils volt, annak ellenére, hogy minden általam preferált dolognak megfelelt, egyszerűen nem bírtam nézni azt, ami magában az animében történik, teljesen nyilvánvaló, hogy nem én vagyok a célközönsége.

Mennyire figyeled az éppen aktuális, közkedvelt animéket(pl: One-Punch man, SnK, Tokyo Ghoul, Gangsta)?

Nem igazán izgat, hogy valami közkedvelt-e vagy sem, nem szoktam ránézni a rajongótáborára, ha jó, akkor jó, ha nem, akkor nem, bármit is állítson több ezer másik ember, nem az fog meggyőzni. Mivel egy ideje ráálltam az aktuálisan megjelenő, vagyis szezonális animék nézésére, így nagyrészt az összes felkapottabb sorozatot nézem. Figyelni nem figyelem őket, de az aktuális közkedvelt animéket is ugyanúgy megnézem, mint a kevésbé agyonreklámozott vagy jogosan felkapott sorozatot. Ezért sokszor meg is lep, hogy egy-egy animéért miért nem bolondul úgy a tömeg, mint egy Tokyo Ghoul-ért.

MI volt az első anime, amit megnéztél és tetszett? 


Gondolom nem vagyok egyedül ezzel. Még annak idején a Dragon Ball volt az első. Emlékszem, hogy rajongtam érte, én is csillagharcos akartam lenni :D képes voltam hajnalban felébredni, hogy húsz percig nézhessen hogyan fut Goku a sárkány hátán. Szerintem kijelenthetjük, hogy tetszett, igazából még mindig nézném, mivel nem fejezték be azóta se, hogy felnőttem, volt egy időszakom, mikor az animézés háttérbe szorult és itt vége szakadt a Dragon Ball évadok figyelésének, pedig még kazettáim is voltak T.T 

Amúgy bejön a blog háttere ^^

Oh, köszi ^^

Grafostylist Natulcien: http://www.grafostylist.blog.hu/ 

Szia. Nekem az lenne a kérdésem, hogyan kerültél kapcsolatba az anime kultúrával. Köszönöm a választ.

Én köszönöm a kérdést, bár nem értem, miért köszön meg valaki úgy valamit, hogy még semmit se kapott :D Kérdésedre válaszolva, az valószínűleg már tudja erre a választ, aki ismeri a Dragon Ball-t, de egy kicsit részletesebben… Legelső animémet megbeszéltük, hogy a DB volt, ezután jött a Pokemon, Digimon és társai, amik a tévében mentek, majd elkerültem az addigi otthonomból és egy olyan helyen laktam évekig, ahol nem lehetett animés csatornát fogni. Visszaköltözés után is teltek az évek, de végül az internet hozott változást. Végre azt néztem és annyiszor, amit és ahányszor akartam, nem szabta meg semmi, ezért rögtön bele is vágtam az első feliratos animémbe, az Elfen Lied-be. Nem voltam egy szívbajos gyerek :D Egészen addig csak néztem az animéket, túlzottan nem izgatott más, aztán a talán legnagyobb magyar animés csoporthoz való csatlakozásommal jött el a változás. Itt ismerkedtem meg azzal, hogy tulajdonképpen mivel is jár az anime nézés, mi az az animés kultúra és ez mit takar Magyarországon. Nem tudnék konkrét eseményt vagy dátumot mondani, mikor az animés kultúrával kapcsolatba kerültem, hiszen animével könnyen lehet kapcsolatba kerülni, az azt övező kultúra már más tészta. A mai napig ismerkedek a hozzá kapcsolódó dolgokkal, hiszen az anime nem csak anime, nagyrészt manga alapján készül, csinálnak belőle játékot, figurákat, pornót stb. Tulajdonképpen az, hogy hogyan kerültem kapcsolatba az animés kultúrával, attól függ mit értünk „animés kultúra” alatt, de legelső esemény, aminek során valamilyen kapcsolatom lett vele, az a facebook csoportba való belépésem volt.


Gyűjtesz animés dolgokat? Ha igen, mi szerepel a gyűjteményedben és miért? J

Animés dolgok alatt nem tudom, mit értesz, elég sok minden tartozhat ide. Túlzottan nem gyűjtök semmit, leginkább az animék címeit, van egy szép, több százas listám arról, hogy miket néztem, vagy tervezek nézni, ezeknél kigyűjtöttem a műfajukat, a fordítójukat, azt, hogy hány perces egy részük és még sok más jó kis adatot. Emellett van egy plüss Pikachu-m, Pokémon tazóim, Yu-gi-oh! kártyából egy tonnányi, négy pószterem, amiből az egyiken azt se tudom ki szerepel, csak feltettem mert dezsájnos vót. Régen még gyűjtögettem, de mára már másra szórom el a pénzem pl. egy PC-re. Kiskoromban épp azt gyűjtöttem, amit menőnek tartottam, igazából ez a válasz a „miért”-re.


Az eddigi napok bloggerei közül kit tudnál elképzelni egy anime szereplőjeként?

Ez egy elég érdekes kérdés, kis töprengés után viszont arra jutottam, hogy fogalmam sincs :D A nap bloggerei közül volt, akinek a blogja kimaradt nekem, sajnos, de az anime stílusú művek az egyik legnagyobb területet fedik le a képileg feldolgozható ember által kitalált témákból, nagyobbat a filmeknél is, így tulajdonképpen bárki lehet potenciális anime szereplő, még te is, András.


ÓÓÓ, hát én ismerlek J szóval: letettetek a blogkritikák írásáról? Ha jól tudom ketten vezetitek a blogot, nem terveztek több bejegyzést? Vagy mi okból van visszaesés az aktivitásban?

ÓÓÓ, egy ismerős arc :D Látom lemaradtál a dologról. A helyzet az, amit az egyik Változások posztban is megemlítettem, hogy MAZo itt hagyott engem egyedül, magányban sínylődve, a könnyeimben ázva, fázva, a sötétben, mert nem volt több ideje az animék kritizálására. Túlzottan nem tört össze a dolog, hiszen nagyrész előtte is egyedül vittem a blogot és utána is így lesz, attól függetlenül, hogy bárki csatlakozhat. Az ő távozásával pedig úgy döntöttem, hogy változtatni kell, mikor még velem volt, ontottuk a posztokat, heti kétszer is friss bejegyzés került fel, amit általában 12X24 perces anime nézés előzött meg. Mellette pedig egy-egy blog is jelentkezett, hogy véleményezést kapjon, de úgy voltam vele, hogy egyedül nem tudok ilyen szinten teljesíteni, hiába próbálom. Az aktivitás visszaesése tulajdonképpen ez, a blogkritikákkal pedig azért hagytam fel, mert rá akarok feküdni a blog fő profiljául szolgáló animék véleményezésére.


Az Animék miért olyan népszerűek?

Az animék azért népszerűek, mert népszerűek. Ezt úgy értem, hogy az eddigi népszerűségük csak még nagyobb népszerűséget generál, úton útfélen pofára esik az ember az animével kapcsolatos dolgokban. Egy mai fiatalnak elég zárt közösségben kell élnie, hogy ne halljon semmit az aminékről vagy a hozzá kapcsolódó témákról. Az online játékok tele vannak animésekkel, a könyvesboltban mangák sorakoznak, a számítógépes boltokban olyan konfigurációt rakat össze valaki, hogy az elvigye a legújabb Naruto game-t, a kisbolt előtt animékről beszélnek, az iskolában az egyik dicsőíti, a másik szidja őket stb. Neked is biztosan van olyan ismerősöd, aki már valamilyen szinten kapcsolatba került a témával, ha nem is mondhatjuk el ezt mindegyikről. A népszerűségük talán a sokféleségük miatt van. Fentebb is említettem, hogy nagyobb témalefedettségi kapacitással rendelkezik, mint a filmek, nagyészt, mert olcsóbb. Az emberek pedig egyébként is szívesen néznek kedvencükből több  résznyi anyagot, ha van. A népszerűségükhöz még az is hozzájárul, hogy jól el lehet veszni a világukban, mindenki megtalálja a magának valót, rengeteg idealizált világ van, remek menekülés a valóság elől. A valóság egy kiváló grafikájú zs kategóriás játék, amiben lvl 1-es noob-ok vagyunk, csak, hogy egy gamer kifejezéssel éljek. A valóság felér egy kínzással, ezért a legtöbb ember valamibe elmenekül, legyen az gyűjtögetés, tévé nézés, sport vagy akár anime. Az anime népszerűségét lehetne még oldalakon keresztül magyarázni, de egy biztos, a lehető legnagyobb mennyiségben elérhető minőségi tartalomról beszélünk hazánkban.

Ha jól tudom ez Japán csoda, érdekel a Japán kultúra, nyelv is?

Igen, ez egy Japán csoda :D Természetesen érdekel a japán kultúra, borzasztóan érdekesnek találom az építkezési szokásaikat, főleg a hagyományos fa és papír házakat, azokat a szépen megmunkált, szinte már műalkotásnak nevezhető íves tetőket, a szentélyépítészetüket, de a felhőkarcolók és egyéb közösségi épületeik szerkezeti megoldásai és tervezési háttere is megmozgatja a fantáziámat és a kíváncsiságomat. (építésznek tanulok :D ) Persze, ezeknek csak úgy lehet rendesen utána nézni, ha valaki tud japánul. A nyelv is érdekel, miért is ne érdekelne, de egy katasztrófa az írásrendszerének megtanulása, így egy ideig még várat ez magára.

Szeretnél eljutni japánba?

Ki ne szeretne? O.O


Mi a kedvenc animéd?

Kedvenc animém jelenleg a No Game No Life, elég egyszer végig nézni és kísérteni fog életed végéig ^^

Csak új sorozatokat nézel vagy régi klasszikusokat is?

Ez attól függ, mit értesz klasszikuson. Miyazaki művekkel pl. eléggé el vagyok maradva, de nagyon sok réginek számító ismert animét láttam már. Nagyrészt új sorozatokat nézek, de mellettük, ha az időm engedi, valami olyat is nézek, ami már nem ma jelent meg.  Ez azért van, mert a blog már átvette az életem felett az irányítást és ostorral ver, ha nem nézek animét. Három hétig látszott, hogy egy nappal a kijövetele után néztem meg a One Punch Man 2. részét :’(

Mangákat is olvasol, és ha igen, hogyan: nyomtatott formában vagy a neten?


Mangákat nagyon ritkán olvasok, az olvasás, valahogy sose volt a kedvenc elfoglaltságom, a mozgó képeket jobban szeretem. Ettől függetlenül, ha olyan ingerenciám van akkor azt neten olvasom, nyomtatottan sajnos elég kevés mangát lehet errefelé beszerezni.

Milyen típusú animék a kedvenceid?

A kedvenc animéim közé azok tartoznak, amik elgondolkodtatóak, de nem tudok kifejezetten egy típusra rábökni, hogy az ott a kedvencem, mert nem ilyen egyszerű. A Ranpo Kitan: Game of Laplace egy nagyon jó kis gondolkodtató mű, mégsem lesz sose a kedvencem, de akár említhetném a Hyouka-t is. Ezzel szemben a Monster Musume no Iru Nichijou ott van a kedvenceim közt pedig egy bot is megérti, agyalni végképp nem kell rajta. Nem tudok típust mondani, ami megfog, az a kedvencemmé válik a többi nem. Azt már könnyebben tudnám meghatározni, hogy mi nem a kedvenc anime típusom, mint a mecha, music, yaoi, kids, sport.

Kedvenc anime-zene/főcím dal?

Abszolút kedvenc nincs, a japán zene nem jön be a sötétségen nevelkedett európai fülemnek, de amit legtöbbet hallgattam az a Death Note Opening 2 és a Kiseijuu: Sei no Kakuritsu Openingje. 

4 megjegyzés:

  1. De jó volt olvasni ^.^ Arigatou! (nem, csak a mangákból írtam a szakdolim ;) )

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. mangákból szakdolgozat? o.O milyen szakon vagy? :D

      Törlés
  2. Hú, kíváncsi lennék a listádra ^^
    Gondolom a Dance with Devils a Diabolik Lovers-hez hasonlíthat, bár nem láttam még.
    Amikor a DB-t adták, még azt sem tudtam, mi az az anime :D De imádtam, és még most is.
    Az én ízlésem is elég széleskörű, ahhoz, hogy ne érdekeljen, hogy mekkora a hype egy-egy mű körül.
    Kösz a választ ^_^

    VálaszTörlés
  3. A tanárom szerint a kanjikat a jelentésükkel összepárosítani kb olyan, mint amikor az óvodai jelekhez neveket rendelsz; nem az írásrendszer a legnehezebb a nyelvben. A ragozásuk, na az a nem semmi! Három igecsoport és két melléknévcsoport van, amiknek egyenként van vagy egy tucat ideje, és mindegyik időben állító/tagadó és magázó/tegező forma. De a nehézség ne tántorítson el, hiszen ha soha nem állsz neki, sose jössz rá, hogy tehetséges vagy-e benne.

    VálaszTörlés