.

.

2014. október 16., csütörtök

Magi - Kritika by Yuu Solk

A Magi összesen ötven részes kis sorozat, de remélem, hogy lesz folytatása is, mert így még nincs lezárva. Mondani valóját tekintve pedig azt mondja, hogy haladjunk előre bátran és kitartóan.

Teljesen nem mutatja meg a folyamatot, ami a puszta vágy és a cél elérése között van, de látunk annak minden szakaszából egy-egy részletet. Alibaba például eléri, amit szeretne, de nem élvezheti, egy Kou herceg a sorsa megtagadását választja és van egy király, aki hét királyság felett uralkodik, meg még ezer másik kisebb szereplő és történeteik. Ez egy borzalmasan rétegelt anime, aminek az ötven részében annyi ember történetét ismerhetjük meg, mint máshol háromszor ennyi rész alatt. Ráadásként mindenhol az köszön vissza, hogy ne próbáljunk szembe menni, ne akarjunk megfordulni, az irány az egyenesen előre, még ha nehéz is. Belegondolva a mindennapi életünk része is ennek a felfogásnak, mert valamerre haladunk, cégvezetők és utcaseprők leszünk, az egész azon múlik, milyen döntéseket hozunk, mert ez dönti el az irányt. Az animében pedig sokszor láthatjuk, hogy ez nem egy előre meghatározott valami, amin egyszer lehet csak megfordulni, hanem bárhányszor. Vannak karakterek, akik szinte nem is megfordulnak, hanem pörögnek és hol erre, hol arra tartanak.

A Magi egyértelműen ketté választja a jó és rossz érzelmeket, vágyakat, embereket, ami szinte már szélsőséges, de ezt olyan jól rejti el, hogy nem lehet könnyen észrevenni, pont a fent említettek miatt. A helyzet viszont mégsem olyan egyszerű, hiszen nincs főszereplőinknek stabil helye a világban, így nincs meghatározott ellenség tulajdonképpen. Egyetlen biztos gonosz van az egészben a "szervezet", ami igazából nem tesz nagyobb dolgokat, csak elhinti a sötétség magvait az emberek szívében, ezért ők ellenség, de nem a hagyományos értelemben. Mellettük még találkozunk a kis fantáziavilágunkban a korai időkben élt népekhez hasonlókat. Olyan érzése támadhat az embernek, hogy a rómaiak a kínaiak és az európaiak is egymás mellett élnek és néha hadat üzennek egymásnak az arab országokon keresztül. Kissé abszurd, de emlékeztet a történelemre.

A történetünk maga Aladdin vagyis a Magi története, az ő élete, bukásai, sikerei és úgy egyben minden, tapasztalata a világról, amit először nem is ért. A két évad alatt ő megismerte az erejét és a múltját is. Az általa választott király pedig a múltja démonjaival küzdve küzd a főszereplőnk mellett.

Karaktereket tekintve az anime egy borzalmasan kidolgozott valami, mert még az olyan szereplőkön is látszik, hogy múltjuk van, akikről nem tudunk meg szinte semmit. Igazi mestermunka a japánok részéről, főleg a fejlődés.

A Magi tipikusan az az anime, amit az ember az alapok közé sorol, mert egyszerűen annyira jó. A műfajbeli testvérei között akadnak még jók, amik mondjuk a történetük vagy a mondani valójuk miatt azok, de ők egy dologban kiemelkedők. A Magi viszont egyedi, jó karakterekkel és egy szimpla történettel, kis mondanivalóval. Az egyediségén kívül nem teljesít semmiben a legjobbként, mégis megragad és a székbe döngöl, a szemhéjaidat pedig felfeszíti. Ugyanúgy, mint a nagy souneneknél itt is várjuk a folytatást, mindig.

Összességében ezt az animét bárkinek ajánlom, aki a fantázia világtól nem kap sikítófrászt.

Értékelés: 10/10

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése